Wegetarianizm – zdrowo czy nie?

Dieta wegetariańska – szczegóły i jadłospis

 

Coraz więcej ludzi decyduje się na dietę wegetariańską. Pobudki, które nimi kierują są z reguły bardzo różne. Są to zarówno przekonania światopoglądowe, zdrowotne, mają podłoże religijne lub etyczne, a czasem kieruje nimi moda. Niezależnie jednak od powodów, dla których ludzie przestają jeść mięso, warto przyjrzeć się diecie wegetariańskiej. Czy jest ona zdrowa? Czy dostarcza wszystkich niezbędnych składników do poprawnego funkcjonowania organizmu? Czy można na niej schudnąć? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszam więc do lektury!

%

SZYBSZY METABOLIZM NA DIECIE WEGETARIAŃSKIEJ NIŻ U MIĘSOŻERCÓW!

Na czym polega dieta wegetariańska?

 

Dieta wegetariańska, tak samo jak np. dieta śródziemnomorska czy dieta paleo, to dieta na całe życie, jest to wręcz styl życia. Ma ona różne oblicza, ale najczęściej wybieraną opcją jest wariant lacto-ovo. Oznacza to, że ludzie nie spożywają mięsa, ale w ich diecie obecne są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. mleko czy jaja. Według U.S. News & World Report dieta wegetariańska zajmuje 10 miejsce na liście najlepszych diet 2017.

Cele stosowania diety wegetariańskiej są różne, ale do najpopularniejszych należą: utrata zbędnych kilogramów, zdrowe serce czy też poprawny poziom cukru we krwi. W teorii dieta wegetariańska pozwala na przygotowanie pełnowartościowych posiłków, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego tylko w teorii?

Dieta wegetariańska dla każdego?

 

W teorii, dlatego że diety wegetariańskiej trzeba się nauczyć. Nie można po prostu wstać rano i powiedzieć: „nie jem mięsa”. Trzeba się do tego należycie przygotować. Zdobyć wiedzę o poprawnym żywieniu i nauczyć się przygotowywać posiłki tak, aby dostarczyć sobie wszystkie składniki.

Często pojawia się obawa, że nie będziemy w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości białka. To nieprawda. Wszystkie białka pochodzenia zwierzęcego można zastąpić w diecie białkami pochodzenia roślinnego. Trzeba jednak wiedzieć jak umiejętnie do tego podejść.

Także odpowiadając na pytanie zawarte w tytule tej części: tak, dieta wegetariańska może być dla każdego, pod warunkiem, że zdobędziemy chociaż podstawową wiedzę, jak komponować posiłki, żeby były dla nas zdrowe. Dotyczy to oczywiście każdej diety – stylu życia, także pamiętajmy, żeby być rozważnym i dobrze się do tego przygotować, bo co jak co, ale zdrowie jest najważniejsze!

WPISY NA BLOGU

MAGNEZ W DIECIE

KWASY OMEGA 3

PIJ WODĘ Z CYTRYNĄ

ZAKWASZENIE ORGANIZMU

STARZENIE SIĘ SKÓRY – CZY DA SIĘ ZAPOBIEC? 

Dieta wegetariańska dla sportowca?

 

O tym, że dieta bezmięsna jest dobra również dla sportowców, świadczy masa przykładów postaci ze świata sportu, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. I co ciekawsze, eliminują oni zupełnie białko zwierzęce wykluczając mięso, ale również nabiał i jajka. Jest to oczywiście dieta wegańska. Wszystko czego potrzebuje organizm człowieka, w tej diecie dostarcza się spożywając rośliny, orzechy i pestki.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, dieta wegańska jest niezwykle różnorodna i smaczna. Dziś można w wielu internetowych sklepach nabyć wegańskie sery, śmietany czy wędliny. Produkty te są niezwykle smaczne i doskonale spisują się kiedy wzbiera tęsknota za mięsem 😉

Meagan Duhamel

Meagan Duhamel

łyżwiarka figurowa

https://www.instagram.com/meaganduhamel/

Jakie są zalety stosowania diety wegetariańskiej?

 

Zalet jest dużo. W zależności od wyznawanej przez nas ideologii zaletą może być już ograniczenie zabijania zwierząt na mięso. Z innych zalet to z pewnością niższy cholesterol, zdrowsze serce, prewencja i kontrola cukrzycy, a także utrata wagi. Sporą zaletą jest także nieograniczona ilość przepisów, które możemy stosować codziennie i cały czas mieć pyszne i urozmaicone menu.

Możemy także pozwolić sobie na wyjście do restauracji bez obawy o to, że nie znajdziemy dla siebie odpowiedniego pożywienia. W ostatnim czasie nie ma praktycznie restauracji, która nie oferowałaby swoim klientom potraw 100 % wegetariańskich. Chociaż czasem trzeba na to uważać. Wśród niektórych restauratorów panuje ciągle przekonanie jak u naszych babć, że „kurczak to nie mięso” 😉 chociaż i takie podejście odchodzi chyba powoli do lamusa.

Dodatkowo istnieje mnóstwo książek, poradników czy stron internetowych, na których możemy znaleźć miliony przepisów na dania wegetariańskie. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Eksperci żywienia podkreślają także, że dzięki temu, że na diecie spożywa się duże ilości warzyw i owoców w każdym posiłku, praktycznie nie odczuwamy głodu, więc nie podjadamy między posiłkami. To z kolei pozwala nam na kontrolę wagi.

Ci sami eksperci wskazują, że dzienna dieta zawierająca 2000 kalorii powinna zawierać 2 szklanki owoców, 2,5 szklanki warzyw, 3 szklanki wyrobów mlecznych, 180 g ziaren i około 180 g białka. Wszystko to zależy oczywiście od wieku, płci, wykonywanej pracy, i stanu zdrowia. Niemniej jednak jest to spora ilość jedzenia, po której nie powinniśmy chodzić głodni. Fajnie, co?

Jakie są wady stosowania diety wegetariańskiej?

 

Do wad należy zaliczyć to, że dieta wegetariańska musi być bardzo dobrze zaplanowana. Powtórzę to po raz kolejny, ale menu trzeba układać w ten sposób aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze (chociaż jest to wymagane w każdej diecie).

Dieta wegetariańska z pewnością będzie ciężkim wyzwaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez mięsa, a muszą zacząć stosować tę dietę np. ze względów zdrowotnych. Nie do końca wadą, ale pewnym utrudnieniem może okazać się przyrządzanie posiłków dla całej rodziny, gdy tylko część osób nie je mięsa. Chociaż oczywiście nie jest to przeszkoda nie do pokonania.

Kodeks dobrych wegetariańskich praktyk

 

To co możemy jeść zależy tylko i wyłącznie od nas. Należy jednak pamiętać, żeby trzymać się kilku podstawowych zasad:

1. Urozmaicaj posiłki – tak komponuj swoje posiłki, aby były pełnowartościowe i dostarczały Ci wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Internet jest pełen tabel i poradników zawierających opis niemalże każdego produktu, także bez problemu będziecie mogli oszacować każdy produkt. Jeżeli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym lekarzem dietetykiem.

2. Spożywaj pełnoziarniste zboża i rośliny strączkowe – produkty te zawierają dużo błonnika, białka a także mnóstwo minerałów i witamin. Są to produkty zdrowe i wpływające pozytywnie na nasz organizm.

3. Jedz dużo warzyw, owoców i orzechów oraz pestki dyni i słonecznika – owoce i warzywa szczególnie na surowo. Pij świeżo wyciskane soki, a także koktajle. Koniecznie spożywaj orzechy i pestki dyni są źródłem witamin oraz źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

4. Spożywaj tłuszcze roślinne – zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, a poza tym są one niezbędne do przyswajania wielu witamin.

5. Nabiał w menu – jest to źródło wapnia, które jest absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

6. Pij dużo wody – o konieczności picia wody chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Woda jest absolutnie niezbędna dla człowieka. Pamiętajmy o tym!

7. Ogranicz sól i cukier – ogranicz słodycze, napoje słodzone i wszelkie produkty przetworzone. Zawierają one mnóstwo sztucznych dodatków, a także ogromne ilości soli (możesz o nich poczytać w artykułach o sodzie i soli himalajskiej).

Czy schudnę stosując dietę wegetariańską?

 

Teoretycznie tak. Znowu „teoretycznie”… Na diecie wegetariańskiej powinniśmy schudnąć, gdyż badania wskazują, że wegetarianie przeważnie spożywają mniej kalorii niż ich mięsożerni koledzy. Jeżeli dieta stosowana jest poprawnie – jesz dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, to uczucie sytości pozostaje na dłużej, w związku z czym nie podjadasz.

Jest jeszcze jeden aspekt… zrezygnowanie z mięsa, ale przejadanie się i spożywanie kolorowych, słodzonych napojów, czekoladek, chipsów i innego jedzenia tego typu na pewno nie spowoduje, że nagle będziemy zdrowi, fit i stracimy kilogramy. Należy jednak pamiętać, że same żywienie to nie wszystko. Należy pozostawać aktywnym – spacerować, ćwiczyć, pływać. Wszystko to na pewno wpłynie na utratę zbędnych kilogramów i przyczyni się do dobrego samopoczucia.

 

Ryba – mięso czy nie mięso?

 

No cóż z biologicznego punktu widzenia, ryba to mięso. Rodzi się, ma oczy, mózg, układ nerwowy – jest zwierzęciem, a więc jest mięsem. To pytanie pojawia się często – czy jak przechodzę na wegetarianizm, to czy mogę je jeść? Ryba jest smaczna i posiada pozytywny wpływ na nasze organizmy. Nieporozumienie w tej kwestii jest spowodowane tradycją chrześcijańską, która mimo postu pozwala na spożywanie ryb.

A jak jest z Wami? Są tu jacyś wegetarianie? Macie jakieś ulubione przepisy? Porady dla „nowych”? Piszcie w komentarzach!

ZNANI LUDZIE NA DIECIE WEGETARIAŃSKIEJ

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

malarz, filozof, poeta, muzyk

„Żyjemy dzięki śmierci innych, jesteśmy chodzącymi grobami.”

 

Albert Einstein

Albert Einstein

fizyk, filozof

„Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.”

 

Anthony Kiedis

Anthony Kiedis

wokalista Red Hot Chilli Peppers

„Wkrótce po tym, jak przeszedłem na weganizm, zobaczyłem film dokumentalny o tym, co dzieje się w hodowlach krów. To przypieczętowało tylko moją decyzję.”

Moby

Moby

wokalista, kompozytor

„Czy możesz spojrzeć zwierzęciu w oczy i powiedzieć mu: ‘Mój apetyt jest ważniejszy niż twoje cierpienie.”

Paul McCartney

Paul McCartney

wokalista, kompozytor

„Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.”

Warto przeczytać:

DIETA KAPUŚCIANA

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA

DIETA PUDEŁKOWA

DIETA DR DĄBROWSKIEJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.