Jak dbać o cerę aby długo była gładka?

Jak wiele z nas zna to uczucie – patrzymy rano w lustro, a z niego patrzy na nas jakaś zmęczona, pomarszczona baba? 😉 Człowiek się wyspał, a wygląda jak wygląda… No cóż, proces starzenia skóry dotyczy, w mniejszym lub większym stopniu, ale każdego. Niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej czy miejsca zamieszkania. Można walczyć z nim na wiele sposób, próbować hamować postępowanie starzenia, ale niestety odwrócić się go nie da. Dlaczego? Przeczytajcie poniższy artykuł, w którym na pewno znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Macie jakieś uwagi? Swoje metody na piękną, zdrową i młodo wyglądającą cerę? Podzielcie się tym w komentarzu!

Po co nam skóra?

Skóra poza swoimi walorami estetycznymi pełni bardzo ważne funkcje w każdym organizmie. Składa się z 3 warstw, a każda z nich pełni różne zadania. Te warstwy to: naskórek, skóra właściwa i warstwa podskórna. Nie będziemy tu omawiać każdej warstwy szczegółowo, tylko ograniczymy się do wymienienia najważniejszych funkcji skóry jako całości.

 

Jakie funkcje pełni skóra?

jak poprawnie pielęgnować skóręSkóra stanowi swoistą barierę między światem zewnętrznym a naszymi organizmami. Chroni nas przed atakiem bakterii, wirusów i różnego rodzaju pasożytów. Pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, a więc zapobiega nadmiernemu przegrzaniu czy wyziębieniu organizmu. Ogranicza ekspozycję na szkodliwe czynniki fizyczno-chemiczne, uczestniczy w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej, a także wspomaga syntezę witaminy D.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Skóra starzeje się razem z nami, a więc proces ten rozpoczyna się zaraz po narodzinach. Początkowo jednak skóra jest jędrna i elastyczna, a tkanka łączna pozostaje napięta. Podczas okresu dojrzewania wielu nastolatków boryka się z problemami skórnymi i trądzikiem, co jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonów. Jednakże po tym czasie skóra odzyskuje młodzieńczy wygląd. Dalsze starzenie skóry przebiega etapowo, a pierwsze zmarszczki pojawiają się na ogół w okolicach 25 roku życia (u kobiet, skóra mężczyzn z reguły starzeje się później, ale za to szybciej), co określa się mianem wewnętrznego procesu starzenia. Oczywiście ten wiek jest tylko orientacyjny, gdyż wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych, a także czynników zewnętrznych.

Jakie czynniki przyspieszają starzenie się skóry?

Do tych czynników przede wszystkim należy zaliczyć uwarunkowania genetyczne i na to niestety nic poradzić się nie da. Można natomiast ograniczać czynniki, które negatywnie wpływają na wygląd naszej skóry. Jej starzenie zdecydowanie przyspiesza promieniowanie ultrafioletowe (UV), stres, nikotyna (na baczności powinni mieć się zarówno palacze aktywni, jak i bierni!), zła dieta oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry, glikacja białek, wolne rodniki, brak ruchu i niewielka ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. 

Jakie są oznaki starzenia się skóry?

Oznak starzenia się skóry jest wiele. Poniżej wypisujemy te najbardziej oczywiste:

  • Suchość i nieprawidłowe złuszczanie się skóry – powodowane jest zmniejszaniem się ilości komórek naskórka i zmniejsza się ilość naturalnego czynnika nawilżającego. Skóra staje się sucha i zawiera mniej lipidów, co powoduje obniżenie funkcji ochronnej.
  • Poławiają się przebarwienia – zwane także plamami starczymi. Spowodowane to jest zmniejszeniem ilości barwników skóry. Mimo że jest ich mniej, mają one jednak tendencję do gromadzenia się w jednym miejscu, co nieuchronnie prowadzi do powstawania przebarwień.
  • Skóra traci jędrność i elastyczność – w trakcie starzenia się skóry włókna kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne właśnie za jędrność i elastyczność skóry, ulegają osłabieniu, w efekcie czego powstają zmarszczki.

Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Musimy pamiętać, że niestety nie wymyślono żadnego specyfiku, który zatrzymałby proces starzenia się skóry. Nie zapominajmy jednak, że jest to proces zupełnie naturalny i wcześniej czy później dotknie każdego. Możemy oczywiście postarać się jak najbardziej opóźnić czy też raczej spowolnić ten proces. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują metody inwazyjne – chirurgia plastyczna i różne wypełniacze. Czy jednak warto je stosować? Chyba warto się poważnie zastanowić przed podjęciem takiej decyzji, a na pewno skonsultować się z dobrym lekarzem, który przedstawi nam wszystkie plusy i minusy kosztownych zabiegów. Dodam, że nie ma też diety zmieniającej rysy twarzy, ale są takie, które pomogą opóźnić proces starzenia proces 🙂maseczki przeciwdziałające starzeniu się skóry na twarzy

Z procesami starzenia można sobie również radzić w bardziej naturalny sposób. Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra twarzy nie lubi mydła. Należy ją myć emulsjami, płynem micelarnym bądź tonikiem lub mleczkiem. Pannie stosujące makijaż, powinny pamiętać o jego bezwarunkowym i dokładnym zmyciem przed pójściem spać. W nocy skóra się regeneruje, w związku z czym należy jej tą czynność umożliwić odblokowując pory i silnie ją nawilżając. Unikajmy także nikotyny. Powoduje ona, że skóra szarzeje i nie wygląda zdrowo. Zadbajmy o ruch i prawidłową dietę. Przebywajmy na świeżym powietrzu, ale zawsze stosujmy kremu chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB (lub naturalny olej z pestek malin). Pomogą one zapobiec fotostarzeniu się skóry. Zaleca się także stosowanie preparatów zawierających kwas hialuronowy. Jest to substancja, która bardzo silnie wiąże wodę w tkance łącznej, dzięki czemu włókna kolagenowe są napięte i utrzymują elastyczność skóry. Znane są także liczne zabiegi pielęgnacyjne, które pomagają zachować zdrowy i młody wygląd twarzy. Należą do nich liczne peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy coraz popularniejsze zabiegi laserem. Są one wykonywane w zakładach kosmetycznych. Upewnijmy się jednak, że wybrany przez nas salon ma dobrą opinię i wszelkie niezbędne certyfikaty. Zabiegi takie nie są tanie, szkoda by więc było gdyby w dodatku okazały się nieskuteczne…

SZCZOTECZKI DO TWARZY

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się elektryczne szczoteczki do twarzy, które pozwalają dokładnie oczyszczać skórę, pozostawiając ją gładką.

Okolice oczu – jak o nie dbać?

Na specjalną uwagę zasługuje skóra wokół oczu. Jest ona bardzo cienka i delikatna, łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniom, pielęgnacja okolic oczudlatego należy o nią dbać w szczególny sposób. Absolutnie i pod żadnym pozorem nie można oczu trzeć. Szczególnie ważny jest demakijaż. Pamiętajmy, żeby zmyć go bardzo dokładnie, bo poza podrażnieniem skóry możemy nabawić się także zapalenia spojówek. Jak więc poprawnie zmyć makijaż z oczu? Przede wszystkim należy używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Nasączony preparatem wacik należy przyłożyć do powiek i chwilkę poczekać, aż makijaż zacznie się rozpuszczać. Następnie należy wacik przesuwać od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka tak długo, aż wacik będzie kompletnie czysty. Pamiętajmy także o stosowaniu kremów nawilżających, których nie należy wcierać, a delikatnie wklepywać, co zapobiega rozciąganiu się skóry o poprawia krążenie krwi i limfy.

Co to jest glikacja białek?

glikacja białek i starzenie się skóryTen tajemniczy termin oznacza proces nieenzymatycznego przyłączania się heksoz, głównie glukozy, do wolnych grup aminowych białek. Mówiąc prościej, jest to proces, który jest odpowiedzialny za starzenie białek. Dotyczy to też kolagenu, który jest jednym z najważniejszych białek w organizmie.

Nieenzymatyczna glikacji białek – na co ma wpływ?

Nieenzymatyczna glikacja białek ma wpływ nie tylko na przyspieszenie starzenia się skóry, ale ze względu na to, że cały nasz organizm składa się z wielu białek, może powodować wiele niekorzystnych zmian. Odkryto także liczne powiązania glikacji białek z występowaniem takich schorzeń jak: stwardnienie kłębków nerkowych, rozwój zaćmy, zmniejszeniu pojemności oddechowej płuc, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, zaburza wzrost i różnicowanie tkanki kostnej. Podejrzewa się również, że glikacja białek ma wpływ na rozwój Alzheimera.

Czy da się przeciwdziałać glikacji?

Powstające związki mogą zostać usunięte przez nasz organizm w wyniku procesu przebudowy białek koordynowanego przez nerki. Dlatego ludzie cierpiący na zaburzenia funkcjonowania nerek, są szczególnie narażeni na zgubne skutki glikacji białek.

Jedyną metodą, która pozwala na ograniczenie glikacji białek jest zaprzestanie spożywania produktów słodzonych, w tym napojów i przede wszystkim słodyczy. Wiadomo jednak, że nie zawsze jesteśmy zdolni się opanować przed jakąś pokusą i jej ulegamy. Nie ma w tym większego problemu, należy jednak pamiętać, że te „pokusy” należy ograniczyć i bezwzględnie przestrzegać zasady, aby nie spożywać produktów zawierających duże ilości na czczo, gdyż powoduje to bardzo szybki wzrost węglowodanów we krwi, a to z kolei doprowadza do glikacji białek.

TWOJA SKÓRA POTRZEBUJE NATURALNEJ PIELĘGNACJI. SPRAWDŹ KWAS HIALURONOWY ORAZ OLEJE ROŚLINNE:

Kasza jaglana z jabłkami – przepis

Kasza jaglana jest jedną z moich ulubionych kasz. Można ją jeść na wiele, smacznych sposobów, a przy tym jest taka zdrowa! O jej właściwościach pisałyśmy niedawno tutaj. Wreszcie nadeszła jesień i nie wiem dlaczego, ale to właśnie z jesienią kojarzy mi się...

Kasza jaglana – dlaczego warto ją włączyć do diety?

Uwielbiam kaszę. Każdą! Jest pyszna, zdrowa i… niestety w dalszym ciągu niedoceniona, choć, na szczęście, zaczyna się to zmieniać. Dziś przedstawię główne właściwości kaszy jaglanej, zajmującej jedno z najwyższych miejsc na mojej liście. Można z niej zrobić mnóstwo...

Sól himalajska – właściwości

Niedawno opublikowaliśmy artykuł o znaczeniu sodu dla organizmu. Dla przypomnienia dodamy, że głównym źródłem sodu w diecie człowieka jest sól oraz wzmacniacze smaku takie jak glutaminian sodu. Zalecane dziennie zapotrzebowanie w sód jest równoważne ze spożyciem mniej...

Dynia – dlaczego warto wprowadzić ją do swojej diety

Witaminy, minerały i więcej Jesień, jesień… uwielbiam tę porę roku. Nie tylko dlatego, że wreszcie można odetchnąć po upalnym lecie i cieszyć się wspaniałymi kolorami otaczającej przyrody, ale także dlatego, że to jesienią właśnie można dostać najlepsze,...

1 komentarz

  1. Tekla

    Jedna moja koleżanka w wieku 19 lat miała tyle zmarszczek, że wyglądała najmniej na 40 lat. To jest chyba kwestia genów, bo o tym czy wszystkie specyfiki i zabiegi działają, nie ma jak sprawdzić z uwagi na brak porównania. Nie wiemy jakbyśmy wyglądały gdybyśmy nie używały lub używały kremów i maseczek. Ale na pewno papierosy mocno niszczą i postarzają cerę

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.