Dieta oczyszczająca

Życie w biegu, stres, zła dieta, wypalane papierosy czy pity alkohol – to wszystko powoduje, że mimo badań i dobrych wyników, możemy czuć się źle. Chodzimy niewyspani, rozdrażnieni, osłabieni, na nic nie mamy siły, a w dodatku nasza cera jest szara i na nic nie mamy ochoty. Brzmi znajomo? Dla części z Was na pewno.

Prawdopodobnie wszystko z Wami w porządku, a za stan Waszego samopoczucia odpowiedzialne są nagromadzone w organizmie toksyny. Ich źródło jest różne. Toksyny znajdują się wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, wodzie, glebie i pożywieniu, które zjadamy. Toksyn nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale z całą pewnością można je znacząco ograniczyć. Najpierw jednak dobrze jest, nie tylko dla lepszego samopoczucia, oczyścić organizm z wcześniej nagromadzonych toksyn.

Czas stosowania diet oczyszczających jest różny od jednego do kilka dni, a czasem nawet 2 tygodni. Można je powtarzać dosyć często, w ramach potrzeby. Pamiętać jednak należy o tym, żeby robić to z głową. Dwutygodniowe głodówki raz w miesiącu na pewno nam nie pomogą, ale jeden dzień raz na jakiś czas nie dość, że odciąży układ trawienny, to pomoże w walce z toksynami.

Oczyść swój organizm

 

Nasz organizm codziennie walczy z toksynami. Objawia się to na wiele sposobów. Możemy to często zaobserwować poprzez nadmierne pocenie, częste oddawanie moczu, gorączkę, łzawienie oczu, kaszel i katar. Z silnymi zatruciami organizm stara się walczyć w postaci biegunki czy wymiotów. Takich reakcji nie powinniśmy się spodziewać na diecie oczyszczającej, choć może nastąpić wzmożone pocenie czy oddawanie moczu.

Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach potu, moczu czy nieświeży oddech, a na języku może pojawić się nieprzyjemny nalot. Wszystko to zależy od tego, ile toksyn „udało nam się” zgromadzić w organizmie dotychczas. Jeśli mamy podejrzenie, że sporo, to im szybciej zaczniemy się oczyszczać, tym mniej nieprzyjemny będzie to proces.

INNE DIETY W NASZYM ZESTAWIENIU

DIETA DR DĄBROWSKIEJ

DIETA KOPENHASKA

DIETA MONTIGNACA

Jak się przygotować do diety oczyszczającej?

 

Przed przejściem na jakąkolwiek dietę oczyszczającą warto się do niej przygotować, żeby organizm nie dostał szoku. Najlepiej chociaż dzień wcześniej odstawić kawę, a kolacja powinna być lekka. Najlepiej też w ogóle zrezygnować z dań typu fast food czy też wysoko przetworzonych, bo one nigdy nie mają pozytywnego wpływu na organizm. Odstawmy także napoje słodzone i sięgajmy raczej po herbatę zieloną czy też napary ziołowe.

 

Kiedy można stosować dietę oczyszczającą?

 

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Przede wszystkim wtedy, kiedy czujemy się źle bez wyraźnego powodu. Może to być oznaka dieta oczyszczająca z warzywaminagromadzonych toksyn i czym szybciej się ich pozbędziemy, tym szybciej wrócimy do dobrej kondycji lub też łatwiej nam będzie zdefiniować problem.

Dieta oczyszczająca daje odpocząć układowi trawiennemu, warto więc przejść na dietę oczyszczającą szczególnie po świętach, imprezach rodzinnych czy innych, które powodują, że jemy więcej, bardziej tłusto czy mniej zdrowo, ale także po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Dość często myli się pojęcia – diety oczyszczającej i odchudzającej. Dieta oczyszczająca ma nam pomóc w oczyszczeniu organizmu, co często wiąże się z niewielką utratą wagi i może być wstępem do diety odchudzającej, która ma na celu obniżyć wagę ciała. Pamiętajmy o tym i nie traktujmy diety oczyszczającej, jak „dietę cud”.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE DIETY W NASZYM SERWISIE

Jakie są zalety diety oczyszczającej?

 

Przede wszystkim polepszenie samopoczucia, ale także poprawa kondycji cery, włosów i paznokci. Dzięki diecie możemy także poprawić gospodarkę wodną organizmu, a co za tym idzie pozbyć się worków pod oczami czy też poprawić jędrność skóry. Odciążamy też układ trawienny i przede wszystkim pozbywamy się toksyn, które mają na nas zgubny wpływ.

 

Jakie są wady diety oczyszczającej?

 

Po przejściu na taką dietę organizm może dostać „szoku”, możemy czuć się osłabieni, mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, a także jak już wspominaliśmy może pojawić się nieprzyjemny zapach potu i moczu a także nieświeży oddech. Wszystko to jest spowodowane usuwaniem toksyn i oczyszczaniu się organizmu. Dlatego warto się przygotować do diety oczyszczającej, a także stosować jednodniowe oczyszczanie przynajmniej raz w miesiącu, żeby redukować nieprzyjemne skutki podczas oczyszczania.

Poniżej przedstawimy kilka diet oczyszczających, które z całą pewnością pomogą Wam wrócić do „normalności”, ale także mogą okazać się dobrym wstępem do diety odchudzającej. Pamiętajcie, że tego typu diety powinny stosować osoby zdrowe, a każdą niepewność należy skonsultować z lekarzem. Chcemy sobie przecież pomóc, a nie zaszkodzić.

Propozycje diet oczyszczających

Diet oczyszczających jest bardzo dużo, pamiętajmy jednak, żeby stosować je z rozwagą i nie traktować ich jako diety odchudzające. Macie jakieś swoje ulubione diety? Podzielcie się w komentarzu!

1. JEDNODNIOWA DIETA JEDNEGO OWOCU

Jest to dieta bardzo łatwa i tak samo nudna. Polega na tym, że przez jeden dzień jemy ok. 2 kg tylko i wyłącznie jednego owocu. Najlepiej wybrać taki owoc, który ze względu na zawartość flawonoidów mają naturalną zdolność działania antyoksydacyjnego, antybakteryjnego czy też antywirusowego. Do grona tych owoców zaliczane są: cytrusy (pomarańcze, grejpfruty, mandarynki i cytryny) oraz owoce jagodowe (czarne porzeczki, maliny i truskawki).

Popularna jest także dieta jabłkowa, która może być stosowana od 1 do 5 dni. Polega na jedzeniu samych jabłek. Zaobserwujemy zapewne stowarzyszony z dietą spadek masy ciała, ponieważ jest to dieta niskokaloryczna – jabłka składają się z ok. 80% z wody, ale mają silne działanie odtruwające i oczyszczające. Dodatkowo należy wypić co najmniej 2 litry wody mineralnej, a także pić herbatę zieloną lub napary ziołowe. Poprzez zwiększenie pracy nerek, przyspieszymy usuwanie toksyn.

     2. JEDNODNIOWA DIETA WARZYWNA

Warzywa są źródłem wielu witamin, mikro- i makroelementów a także błonnika. Z tego powodu polecane są szczególnie osobom, które borykają się z zaparciami czy też hemoroidami. Dieta polega na spożywaniu tylko owoców w ciągu jednego dnia, ale zalecane jest wprowadzenie ich do swojego codziennego menu. Jeżeli chodzi o szybkie oczyszczenie organizmu z toksyn, poleca się stosowanie diety, której składnikiem jest kapusta.

W ciągu 1 dnia należy spożyć ok 1,5 kg kapusty czy to w postaci zupy, czy surówek i sałatek. W towarzystwie kapusty pojawić się mogą: pomidor, czerwona papryka i marchewka. Dietę tę można stosować 1-3 dni, ale nie więcej, gdyż jest ona uboga w składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

      3. DIETA SOKOWA

Jest to dieta, która przewiduje oczyszczanie dłuższe niż 1 dzień. Można ją stosować nawet 14 dni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż organizm poza lekkostrawnymi posiłkami otrzymuje zastrzyk witamin w postaci 1- 1,5 litra soku dziennie. Soki te mogą być z jednego owocu/warzywa lub mieszane i urozmaicone.

Do przyrządzenia soków najlepiej wykorzystać: jabłka, owoce cytrusowe, marchew, buraki, świeży ogórek, seler, pietruszkę, pomidory i kapustę – zarówno świeżą jak i kwaszoną. Można także wykorzystać sok z kiszonej kapusty.

    4. DIETA ZBOŻOWA

Dieta ta jest dosyć nudna, ale zawiera bardzo dużą ilość błonnika, co z pewnością wpływa pozytywnie na trawienie. Zawiera jednak minimalne (lub zerowe) ilości substancji, które są dla organizmu niezbędne, więc nie należy jej stosować dłużej niż 10 dni. Polega ona na spożywaniu wyłącznie gotowanych ziaren pszenicy i dzikiego ryżu. Całość można uzupełniać wodą i herbatkami i naparami ziołowymi.

   6. DIETA WEEKENDOWA

Dietę tą można stosować w każdy weekend. Ma na celu odciążyć układ pokarmowy po często męczącym tygodniu, w którym zdarzało nam się jeść nieregularnie, tłusto lub fast food. Najlepiej odstawić w ogóle cukier, tłuste mięsa i wędliny, a postawić na chude ryby, kasze, jogurty naturalne, warzywa i owoce. Wybierzmy pełnoziarniste pieczywo, razowe makarony czy brązowy ryż. Jedzmy często, ale mało i pamiętajmy o wypijaniu dużej ilości wody.

       5. GŁODÓWKA

Często stosowaną, choć niezbyt polecaną jest głodówka. Zasady są proste – nic nie jemy cały dzień, ale spożywamy dużo wody mineralnej. Pamiętajmy, że poza minerałami zawartymi w wodzie nie dostarczamy organizmowi żadnych substancji odżywczych i witamin, więc nie zaleca się stosowania jej dłużej niż jeden dzień.

SPRAWDŹ SUPER PRZEPISY NA KOKTAJLE OCZYSZCZAJĄCE

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 Nie wiem czy to pora roku wpływa na to, że większość z nas zaczyna z trwogą zwracać większą uwagę na to co je: na produkty, suplementy czy witaminy. Może odpowiedzialny za to jest sezon przeziębień i grypy? Nie wiem,...

Magnez w diecie

Magnez w diecie Któż z Was nie wie, jakie to uczucie kiedy drga powieka albo złapie skurcz w łydkę? Któż nie zmagał się z brakiem koncentracji i rozdrażnieniem nawet z błahego powodu? Z pewnością większość z Was przechodziła przez takie...

Sód w organizmie

Sód w produktach spożywczych Sód jest pierwiastkiem chemicznym, który w postaci soli (np. NaCl) jest powszechnie znany i używany podczas przygotowywania posiłków. W soli kuchennej znajduje się ok. 40% sodu, a jego inne postaci to dwuwęglan sodu, który dodawany jest do...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź wpisy na naszym blogu:

Sól himalajska – właściwości

Sól himalajska – właściwości

Niedawno opublikowaliśmy artykuł o znaczeniu sodu dla organizmu. Dla przypomnienia dodamy, że głównym źródłem sodu w diecie człowieka jest sól oraz wzmacniacze smaku takie jak glutaminian sodu. Zalecane dziennie zapotrzebowanie w sód jest równoważne ze spożyciem mniej...

czytaj dalej