Dieta MIND

Ta dieta jest swego rodzaju nowością. Została zaproponowana przez Marthę Clare Morris z Rush University Medical Center w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku prowadzono badania na grupie 923 seniorach z Chicago. Okazało się, że stosując dietę MIND w sposób średnio rygorystyczny ograniczają oni niebezpieczeństwo zachorowania na Alzheimera o 35%, a przestrzeganie diety szczegółowo zmniejsza to ryzyko aż o 52% w porównaniu z ludźmi, którzy diety nie stosują! Musicie przyznać, że jest to świetny wynik, a badania cały czas trwają.

 

Czym jest Dieta MIND?

 

Dieta ta jest tak naprawdę połączeniem diet: Śródziemnomorskiej i Dash. Jej dosłowne tłumaczenie to z języka angielskiego to „rozum” lub też „mózg” i tak właściwie jej celem nie jest utrata wagi, a zapobieganie chorobom o charakterze neurologicznym takim jak np. Alzheimer.

Dieta ta oczywiście nie jest skierowana tylko do seniorów, ale do szerszej grupy ludzi; tych, którzy dbają o swoje zdrowie i chcą być zdrowi oraz sprawni przez całe życie. Dieta ta oczywiście nie wyklucza utraty wagi u osób, które kochanego ciałka mają ciut za dużo, bądź cierpią na nadwagę. Wyeliminowanie szkodliwych produktów będzie wpływać nie tylko na stan naszego mózgu, ale także na naszą sylwetkę.

Dieta ta zajęła 3 miejsce w rankingu diet przygotowanych przez U.S. News and World Report. Przed nią znalazły się tylko dieta Śródziemnomorska (2 miejsce) i dieta Dash (1 miejsce). Do oceny diet specjaliści wzięli pod uwagę wiele kryteriów. Wśród nich znalazły się między innymi: łatwość z jaką można podporządkować się wymaganiom diety, efekt jaki ona daje; zarówno krótko- i długofalowy, a także to czy dieta jest bezpieczna dla zdrowia.

Pod uwagę wzięto także to czy dieta pomaga w prewencji cukrzycy i chorób serca. W rozważaniach tych pominięto niestety aspekt kosztowności danej diety, co dla wielu z nas jest czynnikiem najważniejszym. Wygląda więc na to, że wysokie, 3 miejsce odnosi się do diety, która faktycznie jest zdrowa i godna polecenia. Co więcej, powinna być wyborem na całe życie.

Czy schudnę stosując dietę MIND?

 

 Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że dieta MIND nie została stworzona w celu utraty wagi.Jednakże poprzez wyeliminowanie produktów, które są tłuste, kaloryczne i wysokoprzetworzone naturalnym jest, że masa ciała spadnie. Osoby decydujące się więc na zrezygnowanie z niewłaściwego odżywiania na korzyść diety MIND mogą spodziewać się utraty kilku kilogramów.

INNE DIETY W NASZYM ZESTAWIENIU

DIETA KAPUŚCIANA

DIETA PUDEŁKOWA

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA

Jakie są zasady stosowania diety MIND?

 

dlaczego warto jeść rybę

Zasady są dosyć proste. Każdego dnia należy jeść co najmniej 3 posiłki złożone z produktów z pełnego ziarna, sałatkę ze świeżych warzyw, a także inne warzywa. Raz dziennie można także wypić kieliszek wina w przypadku kobiet i dwa kieliszki w przypadku mężczyzn.

Przekąski powinny być zdrowe. Polecane są szczególnie orzechy lub połowa szklanki fasolki. Co najmniej dwa razy w tygodniu zalecane jest spożycie drobiu i pół szklanki jagód. Polecane jest także spożywanie ryb chociaż 2 razy w tygodniu. Co ważne, należy zastąpić masło i margarynę oliwą z oliwek.

Czego nie można spożywać podczas stosowania diety MIND?

 

Najważniejsze jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa. W grupie produktów zakazanych są także tłuszcze takie jak olej, masło czy margaryna. Wystrzegać powinniśmy się także wszelkiego rodzaju serów, ciast, ciasteczek czy słodyczy w ogóle. Na czarną listę powinny trafić także dania smażone i typu fast food, wszelkie paluszki, czipsy i inne słone przekąski. Ważne jest także aby unikać produktów przetworzonych. Alkohol jest także niedopuszczony z wyjątkiem 1-2 kieliszków wina dziennie, jak wspomniano powyżej.

Co można jeść na diecie Mind?

 

Produkty, które są dozwolone podczas stosowania diety mind można podzielić na 10 grup. Dziwić może podział warzyw na 3 osobne grupy. Służy to jednak podkreśleniu ich ważności w komponowaniu codziennego menu. Oto grupy produktów:

Orzechy

Zielone warzywa

Jeżyny

Produkty z pełnego zboża

Ryby

Rośliny strączkowe

Drób

Pozostałe warzywa

Oliwa z oliwek

Wino

SPRAWDŹ WSZYSTKIE DIETY W NASZYM SERWISIE

Jakie są wady i zalety diety MIND?

 

Dieta na pewno nie należy do tanich w naszej szerokości geograficznej. Brak całorocznego dostępu do wielu warzyw i owoców z polskich plonów powoduje, że ich ceny mogą być wysokie. Co więcej dostępność i cena świeżych ryb pozostawia także wiele do życzenia. Należy jednak poważnie rozważyć efekt długofalowy – zachowanie zdrowia przez całe życie powinno być nadrzędnym celem każdego z nas w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej na długie lata jest zdecydowaną zaletą stosowania tej diety. Podczas stosowania różnych diet, wiele osób narzeka na nudę w kontekście spożywanych posiłków. Wachlarz produktów dozwolonych na diecie MIND jest szeroki, co z całą pewnością zachęci Was do jej stosowania; będziecie jeść pysznie i zdrowo, a nuda na pewno będzie Wam obca!

Jakie jest przykładowe menu na diecie MIND?

 

Jak wspomniano powyżej, dieta MIND jest zlepkiem dwóch diet: Śródziemnomorskiej i Dash. Menu będzie więc zbliżone do tych, opisanych w osobnych artykułach. Istotne jest to, że menu wachlarz dostępnych produktów jest naprawdę szeroki i nikt nie powinien mieć problemu z samodzielnym ułożeniem sobie jadłospisu.

Należy pamiętać, jakich produktów należy się wystrzegać, nie przejadać, unikać soli, spożywać świeże warzywa i pić dużo wody. Jest to element ważny nie tylko w diecie MIND, ale w życiu każdego z nas, niezależnie od tego jaką dietę stosujemy w swoim życiu.

Przed przystąpieniem do stosowania tej diety warto jest skonsultować się z lekarzem czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Specjalista z całą pewnością rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości i pytania.

Kasza jaglana z jabłkami – przepis

Kasza jaglana jest jedną z moich ulubionych kasz. Można ją jeść na wiele, smacznych sposobów, a przy tym jest taka zdrowa! O jej właściwościach pisałyśmy niedawno tutaj. Wreszcie nadeszła jesień i nie wiem dlaczego, ale to właśnie z jesienią kojarzy mi się...

Kasza jaglana – dlaczego warto ją włączyć do diety?

Uwielbiam kaszę. Każdą! Jest pyszna, zdrowa i… niestety w dalszym ciągu niedoceniona, choć, na szczęście, zaczyna się to zmieniać. Dziś przedstawię główne właściwości kaszy jaglanej, zajmującej jedno z najwyższych miejsc na mojej liście. Można z niej zrobić mnóstwo...

Sól himalajska – właściwości

Niedawno opublikowaliśmy artykuł o znaczeniu sodu dla organizmu. Dla przypomnienia dodamy, że głównym źródłem sodu w diecie człowieka jest sól oraz wzmacniacze smaku takie jak glutaminian sodu. Zalecane dziennie zapotrzebowanie w sód jest równoważne ze spożyciem mniej...

1 komentarz

  1. Go-ha

    Super wygląda ta dieta! Od lutego próbuję 😀

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź wpisy na naszym blogu:

Magnez w diecie

Magnez w diecie

Magnez w diecie Któż z Was nie wie, jakie to uczucie kiedy drga powieka albo złapie skurcz w łydkę? Któż nie zmagał się z brakiem koncentracji i rozdrażnieniem nawet z błahego powodu? Z pewnością większość z Was przechodziła przez takie...

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 Nie wiem czy to pora roku wpływa na to, że większość z nas zaczyna z trwogą zwracać większą uwagę na to co je: na produkty, suplementy czy witaminy. Może odpowiedzialny za to jest sezon przeziębień i grypy? Nie wiem,...

Woda z cytryną – pij codziennie!

Woda z cytryną – pij codziennie!

Woda z cytryną - pij codziennie! Nadszedł czas, żeby poruszyć bardzo ważny temat, którym jest… woda z cytryną. Wielokrotnie pisaliśmy, żebyście pamiętali o piciu wody, niezależnie od tego, czy jesteście na diecie czy nie. Zastanawialiście się...